Goniec Rohański

Aktualności tolkienowskie

Ucz się angielskiego z Tolkienem na płycie winylowej z 1929

Na kolekcjonerów wszystkiego co związane bezpośrednio z Tolkienem czeka nie lada gratka. A to za sprawą sklepu Motpellier Collectors, sprzedającego różnego rodzaju starocie: książki, maszyny do pisania, płyty winylowe, Polaroidy itp. Tolkienowska ciekawostka czai się wśród płyt winylowych. Jest to kurs języka angielskiego Cours d’Anglais wydany przez Linguaphone, firmę założoną w 1901 roku przez Jacquesa Rostona, który ujrzał potencjał edukacyjny w woskowych cylindrach do fonografów i później w płytach. Ten konkretny kurs wydano w 1929 roku na 17 płytach winylowych 78rpm. I tu dochodzimy do Tolkiena – któż lepiej nauczy angielskiej wymowy jak nie rodowity Anglik. Albo jeszcze lepiej, profesor literatury staroangielskiej… no, może lepszy byłby profesor współczesnego angielskiego. Faktem jest, że jedną z nagranych osób jest właśnie J.R.R. Tolkien. Można go usłyszeć w lekcji 20, zatytułowanej At the Tobacconist’s (W sklepie z tytoniem) oraz w lekcji 30, Wireless (Bezprzewodowy).

Niestety, zestaw płyt nie jest kompletny (brakuje m.in. dwóch płyt), nie jest też w stanie idealnym. Ale jeżeli komuś to nie przeszkadza, to za jedyne €295 może uczyć się angielskiego od samego profesora Tolkiena.

Płyta z lekcją 20 kursu Cours d’Anglais

Źródło: http://www.montpelliercollectors.com/product/vintage-1929-s-linguaphone-cours-danglais-english-course-records-featuring-tolkien

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 20 kwietnia 2017 by in biografia Tolkiena, kolekcjonerstwo, lingwistyka.
Reklamy

Archiwum

%d blogerów lubi to: